بسته بندی مواد غذایی

استراتژی های روانشناسی در طراحی بسته بندی مواد غذایی

تصمیم گیری برای خرید تحت تاثیر بسیاری از متغیرهای روانشناسی است که طراحان بسته بندی باید آنها را به درستی در طراحی بسته بندی مواد غذایی اعمال کنند.قبل از اینکه تصمیم به خرید یک محصول بگیرید، چه مدت به آن نگاه می کنید؟ 2 ثانیه؟ 5 ثانیه؟ برای اکثر ما این زمان طولانی نخواهد بود.

ما بر اساس پارامترهای روانشناسی متعددی نسبت به هر محصول قضاوت های ناگهانی می کنیم بدون اینکه خودمان متوجه باشیم. این عوامل محرک اصلی افراد برای خرید محصولات هستند و باید توسط برندهایی که می خواهند طراحی بسته بندی محصولات خود را با کیفیت بالایی انجام دهند به خوبی درک شوند.

عوامل روانشناختی موثر در طراحی بسته بندی مواد غذایی

نمایش بیشتر با نمایش کمتر

برندها می توانند با درنظر گرفتن رویکرد مینیمالیستی نسبت به طراحی بسته بندی های خود، اطلاعات بیشتری به مخاطبان بدهند.

آیا تاکنون یک بسته بندی مواد غذایی را دیده اید که در آن متون ناخوانا هستند؟ آیا نگاه کردن به آن برای مدت بیش از 5 ثانیه کابوس وار نیست؟ آیا محصولاتی را دیده اید که بر روی بسته بندی شان آنقدر شعار تبلیغاتی قرار گرفته که سبب سلب اعتماد شما نسبت به آن محصول می شود؟

برندهای منحصربفرد و هوشیار نیازی به دادن اطلاعات بیش از حد به مشتریان خود نمی بینند. آنها پیام خود را با استفاده از طرح های ساده و کوچک به مشتریان انتقال می دهند و نیازی به لفاظی بیش از حد نمی بینند. این برندها با طراحی بسته بندی مواد غذایی خود به شکلی هوشمندانه پیام خود را از طریق همین بسته بندی به مخاطب خود می رسانند.

ترس از ناشناخته ها را کنار بگذارید

در میان بازاریاب ها یک جمله معروف وجود دارد که می گوید: مردم از خرج کردن پول نمی ترسند بلکه از گمراه شدن می ترسند. مردم دوست ندارند که در خرید خود فریب بخورند و این ترس از محصولات و بسته بندی های ناشناس است که مانع از خرید محصولات جدید توسط مصرف کنندگان می شود.

برای کاهش این ترس باید مشتریان بتوانند به طور کامل محصول را در زمان خرید بررسی کنند. طراحی بسته بندی را به گونه ای واضح انجام دهید که مشتریان بتوانند محصول را به خوبی مشاهده کنند. هنگامی که مشتریان درک بهتری نسبت به محصولی که می خواهند بخرند داشته باشند ترس کمتری نسبت به آن خواهند داشت.

فروش به افراد مناسب

شرکت ها باید بازارهای هدف محصولاتشان را به درستی شناسایی کنند و طراحی بسته بندی مواد غذایی خود را بر اساس مخاطبان هدف خود تنظیم کنند. بسیاری از شرکت ها برای بدست آوردن بیشترین تعداد مشتری طراحی بسته بندی خود را بسیار معمولی انجام می دهند تا به چشم بیشتر مخاطبان آشنا باشد. اما این کار در بیشتر موارد نتیجه بخش نخواهد بود.

بهتر است طراحی بسته بندی مواد غذایی خود را به گونه ای انجام دهید که منحصر بفرد باشد و مخصوص مخاطبان هدف شما باشد.

از متفاوت بودن نترسید

در طراحی بسته بندی نباید نگران متفاوت بودن با طرح های سایر شرکت ها باشید. یک راه بسیار مناسب برای حضور در یک بازار رقابتی این است که استراتژی متفاوتی نسبت به سایر رقبا اتخاذ کنید. این موضوع کاملا در مورد طراحی بسته بندی نیز صدق می کند.

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

شرکت های زیادی هستند که ریسک چنین کاری را نمی کنند و ترجیح می دهند که از قواعد رایج در طراحی بسته بندی پیروی کنند تا متحمل ضرری نشوند. اما برخی از شرکت ها نیز این ریسک را به جان خریده و طراحی بسته بندی را به شکل متفاوتی انجام می دهند و سبب بروز تفاوت چشمگیری بین محصولات خود با محصولات سایر شرکت ها می شوند.

ارسال پیام درست به مخاطبان

هر تصمیمی که در طراحی بسته بندی مواد غذایی گرفته شود اعم از نوع مواد سازنده بسته بندی تا شکل بسته بندی و حتی برچسب قیمت ها اثر گذاری متفاوتی بر مشتریان خواهد داشت. برندهای قدیمی متوجه تاثیر هریک از این موارد در ذهن مشتریان خود شده اند. پیام مورد نظر شما زمانی به مخاطبان به درستی ارسال می شود که قواعد مرسوم در طراحی بسته بندی مواد غذایی را با خلاقیت خود ترکیب کرده و طرح منحصر بفردی ایجاد کنید.

هنگامی که موارد فوق را با هم ترکیب کنید به واسطه تاثیرات روانشناسی که بر مخاطبان خود می گذارید سبب خواهید شد که محصول شما هرگز برای مدت طولانی در قفسه فروشگاه ها باقی نماند.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *