بسته بندی جعبه سازی کارتن سازی مقوا جعبه

طبقه بندی و انواع بسته بندی های کاغذی و مقوا یی و کارتن

طبقه بندی و انواع بسته ها بندی های کاغذی و مقوایی

اگر جزو آن دسته افرادی هستند که از مشاهده بسته بندی های زیبا ی ایران و جهان لذت می برید به صفحه ی اینستاگرام www.instagram.com/arvinpack  و یا لینک کارتن سازی آروین https://www.arvinpack.com/portfolio-category/carton-sazi/  مراجعه کنید. هم چنین نمونه های جعبه سازی را در    لینک https://www.arvinpack.com/portfolio-category/jabeh-sazi/ قابل ملاحظه است.

بسته های مقوایی و کاغذی را می توان بر اساس فاکتورهای زیادی از جمله موارد کاربرد، ضخامت، نوع ماده اولیه، شکل لایه ها، ابعاد، مواد افزودنی، مصرفی، نوع اتصالات، نحوه ساخت و… طبقه بندی نمود ولی به طور کلی بسته های کاغذی و مقوایی در کارتن سازی و جعبه سازی را به سه دسته میتوان تقسیم کرد:

۱بسته بندی های مقوایی بدون فلوت

در جعبه سازی غالباً این بسته ها از یک لایه کاغذ فشرده و ضخیم موسوم به مقوا بدست می آیند که برای دادن یک سری قابلیتها، آنها را چند لایه و یا به وسیلهٔ یک کاغذ مقاوم، مواد شیمیایی و پلاستیکی می پوشانند.این مقواها ممکن است به صورت ریخته ای یا لایه، لایه تهیه شوند. بسته بندی های مقوایی بدون فلوت با توجه به شکل ظاهری به انواع کلی زیر تقسیم می شوند:

الف – تیوبها (Tubes) یا مغزی ها: لوله های مقوایی هستند که با لایه های مختلف،

از جنسهای مختلف و با ضخامت و طولهای گوناگون قابل تهیه میباشند. تیوبها خود به سه نوع (مطابق شکل ) تقسیم میشوند. نوع مارپیچی این تیوبها اقتصادی تر ولی در مقایسه با نوع دوم و سوم مقاومت کمتری دارد. نوع دوم و سوم به شکلهای بیضی، مستطیل و غیره ، قابل تولید می باشند

ب – قوطی و چلیک (Can & Drum): در واقع همان تیوبها هستند که دارای درب یا ته می باشند. قوطیها و چلیکها دارای انواع بسیار متنوعی از نظر ابعاد و شکل می باشند.

پ – جعبه ها(Boxes): به دلیل تشابه اشکال جعبه های بدون فلوت و فلوت دار به قسمت جعبه های فلوت دار در مبحث بعدی مراجعه شود. لازم به ذکر است جعبه های بدون فلوت تقریباً به همان شکلی جعبه های فلوت دار هستند. این جعبه ها در سایزهای کوچکتر (نسبت به جعبه های فلوت دار) در دپارتمان کارتن سازی تولید می شوند .

ت – سینی ها (Trays): به صورت ریختهای و با استفاده از قالب تهیه می شوند. از جمله این بسته ها به شانه های تخم مرغ و سینیهای مخصوص صادرات میوه می توان اشاره کرد.

۲ – ظروف و بسته های فلوت دار

این بسته ها توسط کاغذها یا مقواهای فلوت و لاینر که غالباً به طور یک در میان بهم چسبیده اند تهیه می شوند. بسته های ساخته شده از این نوع مقوا (مقوای کنگره دار) را اصطلاحاً کار تن می نامند. لایه بیرونی و درونی این بسته ها میتواند به وسیلهٔ پوششهای ضد آب، فیلمهای پلاستیکی، فویل های فلزی، واکسها و … اندود یا پوشیده شود لذا انواع متنوعی از بسته های مقوایی فلوت دار بر حسب جنس، اتصال ، تعداد قطعات تشکیل دهنده، ابعاد، قابلیت مستوی شدن، شکل ظاهری، تعداد لایه تشکیل دهنده و… میتوان طبقه بندی کرد

تقسیم بندی بسته های فلوت دار برحسب اتصال :

الف – بسته بندی های دایکاتی (بدون اتصال یا قفل شونده) که در آنها از چسب، منگنه .و سایر اتصالات معمولاً استفاده نمی شود

ب – بسته های با اتصال که خود بر حسب نوع اتصال و تعداد آن به انواع بسیار متنوعی تقسیم می شوند.

تقسیم بندی بسته های فلوت دار در کارتن سازی برحسب تعداد لایه های تشکیل دهنده:

الف – بسته های دو لایه کارتن که اغلب برای داخلی بسته و به عنوان آستر و ضربه گیر استفاده می شوند (مثل قوطیهای بیسکویت و غیره).

ب – بسته ها یا کارتن های سه لایه

پ _ بسته ها یا کارتن های ۵لایه

ت _  بسته ها یا کارتن های 7لایه

در کارتن سازی هر یک از موارد بالا ( کارتن ها ) به طور جداگانه بر حسب نوع فلوت و لاینر (بلندی، کوتاهی، .شکل کنگره وسط، گرماژو…) به انواع مختلفی تقسیم می شوند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *