هدف از طراحی بسته بندی چیست؟ درگیرکردن حواس 5 گانه مشتری با دیدن کالا!! تصاویر زیر کدام حس شما را درگیر میکند؟

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندیطراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندیطراحی بسته بندی

تصور کنید در یک فروشگاه هستید و چند برند از یک محصول در قفسه قرار گرفته و شما برای انتخاب برند بهتر مردد هستید. به نظر شما آنچه که به تصمیم گیری شما برای انتخاب کالا کمک میکند چه عاملی است؟

تعریف بسته بندی و ضرورت طراحی بسته بندی

بسته بندی ظرف محافظ یا سیستمی است كه سلامت كالا را از مرحله تولید تا مصرف حفظ كرده و آن را از ضربه، صدمه، لرزش، فشار و یا ارتعاش محافظت کند. این تعریف شاید در گذشته یک معرفی کامل و بدون نقص از بسته بندی بود. اما امروزه با توسعه صنایع و افزایش رقابت ، بسته بندی صرفا یک محافظت کننده نیست. امروزه اصناف علاوه بر برنامه ریزی برای تولید محصول ، برای بسته بندی آن نیز زمان و سلیقه بخرج می دهند. بر همین اساس، کسب و کارهایی شکل گرفته اند که تنها با نحوه بسته بندی برندی خاص را به بازار معرفی میکنند و با خرید محصول از تولید کننده و بسته بندی شکیل و زیبا منجر به فروش بیشتر میشوند.

بسته بندی، فروشنده کالای شماست

در گذشته فروشندگان محصولات برای فروش محصول خود شروع به تعریف و تمجید و معرفی زبانی به فروشندگان اقدام میکردند و به این روش مزیت کالای خود را نسبت به دیگران به مشتری توضیح میدادند. یا اصناف پرقدرت به کمک تبلیغات پرهزینه رسانه ای اقدام به معرفی محصول خود می نمودند.  اما امروزه با توسعه فروشگاه های زنجیره ای و اینترنتی و افزایش تعداد مشتریان، اصناف تولید کننده و عرضه کننده کمافی السابق فرصت معرفی یک به یک و دقیق محصول خود را به همه مشتریان شان ندارند. ازین رو، طراحی یک بسته بندی با اطلاعات مکفی نقش یک فروشنده بی بدیل را برای شما بازی میکند.

طراحی بسته بندی و معجزه فروش

طراحی بسته بندی یکی از جذاب ترین مراحل قبل از تولید بسته بندی است. امروزه طراحی بسته بندی بیشتر به ایده پردازی و خلاقیت نیاز دارد چراکه ظاهر بسته بندی یکی از عومل مهم در فروش کالا به شمار میرود. به همین دلیل در همه اصناف فعال در بازار، رقابت زیادی در این حوزه در جریان است. تاجاییکه کسب و کارهای نوپا با طراحی خلاقانه بسته بندی محصولات خود، توانسته اند گوی رقابت را از برندهای قدیمی تر بربایند. این مسئله آنقدر مهم است که برخی از مشاغل توانسته اند با بسته بندی های شکیل وارد بازار رقابت جهانی شوند.

جوانان بسیاری در فضای اینترنتی با خرید محصولات خام و طراحی بسته بندی های جدید، جذاب، خوش آب و رنگ و خیره کننده کسب و کار خود را آغاز کرده اند و یا توسعه داده اند. درواقع این کسب و کارها تنها با استفاده از هنر طراحی، کسب و کار خود را رونق بخشیده اند.

ویژگی های یک بسته بندی خوب

ویژگی های فیزیکی

یک بسته بندی خوب باید متناسب با نوع محصول شما تولید شود. بطوریکه محصول شما را از کارخانه تا زمانیکه به مصرف کننده میرسد از فشار، گرما، رطوبت و هرنوع آسیب دیگری محافظت نماید.

در این زمینه استفاده از نوع و گرماژ مقوا، نوع پلاستیک و فرم بسته بندی بسیار حائز اهمیت میباشد. بسته بندی که هم متناسب با وزن و نوع محصول باشد و در عین حال قیمت مناسبی داشته باشد.

جنس بسته بندی یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در میزان حفاظت از محصول و جذب مشتری دارد. مثلا بسته بندی براق در فروش لوازم آرایشی نقش بسزایی دارد.

حمل ونقل آن آسان باشد و حجم آن نسبت به محصول بزرگتر نباشد. برای محصولاتی که آسیب پذیر هستند باید از ضربه گیرهای مدرن استفاده کرد.

ویژگی های طراحی

ویژگی دیگر نحوه طراحی بسته بندی است. اینکه اطلاعات محصول با چه تقدم و تاخر و چه نوع چیدمانی روی برچسب محصول قرار گیرد یک موضوع بسیار مهم و تعیین کننده هست. همچنین استفاده از واژگان مانوس و جملات ساده و خوشایند بعنوان شعار برند یا محصول اهمیت زیادی دارد.

عکس محصول باید بسیاز جذاب و با کیفیت و رزولوشن بالا باشد. و باید بیانگر کاربرد محصول باشد.

مورد دیگر فرم بسته بندی است . فرم یک بسته بندی خوب متناسب با سلیقه و نیاز مشتری طراحی میشود. بطور مثال اگر مشتری شما یک دختربچه یا پسربچه باشد باید یک المان خاص و ویژه برای کودک داشته باشد. یا اگر محصول برای جوانان طراحی میشود باید با سبک و سیاق جوان پسند و رنگ های خیره کننده طراحی شود.

استفاده از خلاقیت و نوع آوری بطوریکه یک ویژگی منحصربفرد به محصول شما بدهد میتواند بطور شگفت انگیزی به تقویت برند شما کمک کند.

نوع رنگ بندی بسیار مهم است. چرا که هر رنگی مفهوم خاصی دارد. بطور مثال برای اجناس لوکس و تزیینی غالبا از رنگ های طلایی و مشکی استفاده میشود. برای محصولات آرایشی از رنگهای پاستیلی و آرامش بخش و برای خوراکی ها باید از رنگ هایی که محرک حس بویایی و چشایی است استفاده کرد.

و  آخرین نکته این است که طراحی شما گسترش پذیر باشد. به این معنی که در آینده با تولید محصولات مشابه قابل استفاده باشد. درصورتیکه این موضوع را در نظر نگیرید در آینده مجبورید برای هر محصول جدید یا یک تغییر کوچک در محصولتان، یک بسته بندی جدید طراحی کنید که از نظر اقتصادی شاید مناسب با بودجه شما نباشد.

طراحی را از کجا شروع کنیم؟

حتما قبل از طراحی بسته بندی یک کار تحقیقاتی روی محصول و مشتریانتان انجام دهید. یک قلم و کاغذ برداشته و سعی کنید برای سوالات زیر یک پاسخ دقیق و روشن بیابید :

 1. محصول شما از چه نوعی است؟ خوراکی؟ پوشاک؟ هنری؟ یا …
 2. مشتری محصول شما از چه قشر، چه رده سنی و چه جنسیتی است؟ مردم عادی یا فروشگاه داران؟ کودک؟ جوان یا پیر؟ زن یا مرد؟ دختر یا پسر؟
 3. مشتری شما از اقشار پردرآمد است یا کم درآمد یا هر دو؟
 4. محصول شما قرار است صرفا در داخل کشور به فروش برسد و یا صادراتی است؟
 5. تیراژ تولید محصول شما سالیانه چقدر است؟
 6. مشتری نیاز به چه اطلاعاتی از محصول دارد؟
 7. مشتری چه نیازی به محصول شما دارد؟ و قرار است محصول شما چه مشکلی را حل کند؟
 8. المان ها و اشکال برای مشتری جذاب تر و انگیزه بخش تر است یا اطلاعات متقاعد کننده؟
 9. قیمت محصول چقدر است و چه هزینه ای قرار است برای بسته بندی آن صرف شود؟
 10. با توجه به نوع مشتری، آیا استفاده از بسته بندی های گران قیمت ارزش اقتصادی دارد؟

پاسخ به سوالات بالا شما در تصمیم گیری برای طراحی و تولید بسته بندی کمک خواهد کرد. بخاطر داشته باشید با هرنوع بودجه و هرنوع تیراژ محصولی قادر خواهید بود یک بسته بندی با قیمت مناسب و متناسب با محصول تولید کنید.

شروع یک موفقیت تضمین شده

طراحی بسته بندی از جمله خدماتی است که صنایع چاپ و بسته بندی آروین سالهاست تولیدات وسیع و گسترده ای در این زمینه داشته است. کافی است شما با مشاوران ما تماس بگیرید تا برای یک شروع جدید، یک برنامه ریزی دقیق و واقعی داشته باشید.

این مطلب را هم ببینید: بیش از 50 ایده طراحی بسته بندی

بسیاری از تولید کنندگان در مراحل اولیه تولید محصولشان نیاز به برنامه ریزی در مورد طراحی و تولید بسته بندی دارند و بسیاری از همان ابتدا می دانند به چه نوع بسته بندی احتیاج دارند. بااین وجود تیم طراحی و ایده پردازی آروین پک در تمامی مراحل طراحی و تولید بسته بندی درکنار مشتریان خود بوده و با تمام توان سعی دارد بهترین و خلاقانه ترین بسته بندی ها را طراحی و تولید کند. بسته بندی که هم نقش محافظت کننده محصول شما را داشته باشد و هم به فرایند فروش محصول کمک نماید.

متخصصان و طراحان شرکت بسته بندی آروین پک با اتکا بر تجربه و مهارت مناسب ترین رنگ ها، مناسب ترین فرم ها و کارآمد ترین طرح ها را با خلاقیت و ایده پردازی بصورت اختصاصی پیشنهاد می کنند تا کالای شما در بهترین شرایط روانه بازار شده و در فرآیند فروش و مارکتینگ، درخشان ترین نتایج حاصل گردد.

اتاق فکر طراحی بسته بندی

قبل از تصمیم گیری برای تولید بسته بندی بهتر است موارد زیر را درنظر داشته باشید:

 • مختصری از ذهنیات خود را در فرم ثبت سفارش طراحی بسته بندی ثبت کنید.
 • زمانی برای برنامه ریزی های اولیه و مشاوره تلفنی یا حضوری با طراحان آروین اختصاص دهید.

بعد از این مرحله، هزینه ها برآورد میشود و درصورت توافق وارد فاز تولید میشویم.

در ادامه میتوانید برخی از نمونه های طراحی بسته بندی طراحی و تولیدشده در آروین پک را مشاهده کنید.